W tym roku wrzesień rozpieszcza nas niebywałymi temperaturami , jednak nieubłaganie zbliża się jesień, dlatego musimy przygotować swój ogród do „przezimowania” aby wiosenną porą mógł wystrzelić zielenią. Jesień jest porą na wszystkiego rodzaju prace porządkowe i ogrodnicze. Od czego zacząć?
Każdy okres związany ze zmianą pory roku charakteryzuje się odmiennymi pracami jakie należy wykonać w ogrodzie, aby utrzymać swój kawałek ziemi w doskonałej kondycji. Jeśli chcesz podziwiać piękno natury na swoim podwórku wiosną , musisz pamiętać aby prawidłowo przygotować ogród do okresu jesienno-zimowego. Co należy wykonać aby uzyskać jak najlepsze rezultaty? O tym opowiemy w tym artykule…
Porządki w ogrodzie
Każdy ogrodnik powinien zacząć od oczyszczenia trawnika i grządek z suchych liści gałązek i obumarłych roślin- to podstawa. Następnie należy wykonać ostatnie koszenie trawy przed jej wegetacją oraz poddać ją aeracji czyli rozluźnieniu i natlenieniu gleby. Po należycie przeprowadzonej aeracji trawnik zregeneruje się i będzie zachwycał na wiosnę.
Początek jesieni to również doskonały moment na pielęgnacje rabat kwiatowych.
Aby to zrobić należy usunąć wszelkiego rodzaju resztki uschniętych roślin i chwasty- dotyczy to kwiatów aksamitek słoneczników itp. Inaczej postępujemy z kwiatami wieloletnimi tutaj trzeba je przyciąć oraz usunąć wszystko co uschło. Jeżeli w ogrodzie rośnie drzewo, które należy przyciąć (zbyt duża korona) a liczymy na jego owoce letnią porą trzeba to zrobić również jesienią, najlepiej jak drzewo zrzuci liście. Przycięcie takiego drzewa wiosną może sprawić, że nie będzie ono owocować. W tym miejscu nasuwa się pytanie a co z uschniętymi kwiatostanami hortensji typu wanilia czy anabelle? Bezapelacyjnie stanowią one ozdobę nawet zimą. Hortensje możemy przyciąć nawet wczesna wiosną np. w połowie marca najlepiej „nad trzecim oczkiem”. Jesienią przycinamy również katalpę, która coraz bardziej śmiało ozdabia polskie ogrody.
Zabezpieczenie roślin
Niezwykle istotną sprawą jest zabezpieczenie delikatnych roślin przed mrozem i silnym wiatrem. Można to zrobić na kilka sposobów:
– usypać małe kopce lub obłożyć gałązkami iglastych drzew
– dla wyższych roślin należy użyć specjalnej włókniny, która można nabyć w każdym sklepie ogrodniczym
– rośliny ciepłolubne jak np. pelargonie czy fuksje należy wnieść do środka.
Sadzenie i wysiewanie roślin
Jesień to nie tylko porządki i zabezpieczanie roślin przed zimą ale również czas na sadzenie różnego rodzaju roślin cebulowych jak np. tulipany, hiacynty, narcyzy czy krokusy.
Rośliny takie należy wsadzić w ziemię przed nadejściem pierwszych przymrozków aby zdążyły się ukorzenić. Okres wczesnej jesieni to również czas na przesadzanie bylin, w ten sposób wiosną będziemy podziwiać nowe okazy. Co więcej jesienią nadal można uprawiać niektóre warzywa! Tak, dokładnie np. sałatę masłową, pietruszkę korzeniową, roszponkę warzywną, czy szpinak to tylko kilka przykładów roślin, które utrzymają letni klimat w Twoim ogródku i kuchni.